PSZCZOŁY RATUJEMY – DŁUŻEJ ŻYJEMY

W niedzielę, 17 czerwca 2018 roku w naszej szkole miała miejsce gala podsumowująca projekt ekologiczny „Pszczoły ratujemy – dłużej żyjemy” autorstwa pani Aleksandry Saputy i Barbary Kamińskiej, przy którym współpracowały także panie: Katarzyna Szpuga , Dorota Czarny. Program realizowany był na terenie naszej szkoły i Szkoły Podstawowej w Sitańcu. Celem projektu było szerzenie wiedzy o życiu i zwyczajach pszczół, ich znaczeniu dla ekosystemu, a także poznanie sposobów poprawy kondycji pszczół w najbliższym otoczeniu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Jacek Szuba - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu, ksiądz Wiesław Wróbel – proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czołkach, Pan Michał Budzyński – sołtys wsi Borowina Sitaniecka i radny Rady Gminy Zamość oraz pan Henryk Skowron, mieszkaniec wsi Udrycze – główny specjalista do spraw pszczelarstwa w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Na uroczystość przybyły także nagrodzone w konkursach objętych projektem dzieci z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Sitańcu wraz z rodzicami oraz zainteresowani mieszkańcy.

Galę otworzyła pani dyrektor Krystyna Ptak serdecznie witając wszystkich przybyłych. Następnie głos zabrał pan Henryk Skowron. Słuchając jego wystąpienia uzupełniliśmy naszą wiedzę o życiu i zwyczajach pszczół i ich znaczeniu dla całego ekosystemu. Maleńkie pszczoły (ważą z reguły około 1 gram), żyją zaledwie kilka lub kilkanaście tygodni w sezonie letnim, jednak ich życie wypełnione jest bardzo ważną i niezwykle pożyteczną dla człowieka pracą. Warto wiedzieć, że to nie ilość miodu, jaki wyprodukują, czyni je tak istotnymi, lecz zdolność do zapylania ogromnej liczby roślin, które dzięki temu mogą wykształcać owoce i nasiona. Niestety, stosowane obecnie w rolnictwie chemiczne środki ochrony roślin często zabójcze są nie tylko dla polnych szkodników, ale również dla pszczół, których populacja spada. Słuchacze obejrzeli naturalne - żywe okazy matki pszczelej oznaczonej opalitkiem i robotnic. Mogli skosztować prawdziwego miodu, obejrzeć niezwykle cenny, pozyskiwany także od pszczół pyłek kwiatowy.

Kolejnym punktem gali był występ uczniów klas II i III traktujący w sposób zabawny o pszczołach, do którego uczniów przygotowała pani Ewa Łapa. Następnie wręczono nagrody wszystkim uczniom wyróżnionym w konkursach objętych projektem. Na zakończenie wszyscy przybyli zostali zaproszeni przez panią dyrektor Krystynę Ptak do degustacji przygotowanych przez rodziców uczniów naszej szkoły wafli przekładanych miodem, napoju słodzonego miodem, a także ciast i deserów.

Zespół redakcyjny

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński Kontakt

Nowoczesne przeglądarki Polityka Cookies