Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

[za: https://www.gov.pl/web/mswia/229-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja]

Nasi uczniowie na upamiętnienie tego wielkiego wydarzenia przygotowali uroczystą akademię, pod opieką pani Angeliki Dec. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji w sposób zrozumiały dla dzieci i młodzieży. Była to również okazja do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło odświętnych strojów, rekwizytów z wieku XVIII i wyeksponowania symboli narodowych.

Po uroczystości wręczono dyplomy i nagrody w konkursie recytatorskim oraz w konkursie matematycznym.

Angelika Dec

 

 

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński