Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 267 gości oraz 0 użytkowników.

Jan Jakub Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 w Warszawie, zm. 18 stycznia 2006 tamże) – ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą

Urodził się w Warszawie (ul. Koszykowa), 1 czerwca 1915, jako syn Jana Twardowskiego, technika kolejowego, i Anieli Marii (z domu Konderskiej). Miał troje rodzeństwa: same siostry, 2 starsze: Halinę (ur. 12.4.1911), Lucynę (29.12.1912) i młodszą Marię (12.1.1920)[2]. Pięć tygodni później, 4 lipca, został ochrzczony w warszawskim kościele parafialnym św. Aleksandra (w metryce chrztu napisano: Jan Jakób). Tego samego dnia, na mocy decyzji rosyjskich władz kolejowych (specjalna depesza z 26 czerwca), cała rodzina Twardowskich, podobnie jak inne rodziny warszawskich kolejarzy, została przymusowo ewakuowana w głąb Rosji. Powrót rodziny do Polski nastąpił dopiero po 3 latach (13 lipca 1918). Dwa lata później (1920) Twardowscy przenoszą się do nowego mieszkania (4 pokoje z kuchnią), ul. Elektoralna 49 m. 8 – mieszkania po Melchiorze Wańkowiczu[3]. 1 września 1922 rozpoczyna naukę w szkole powszechnej nr 22 przy ul. Elektoralnej (w pobliżu poprzedniego miejsca zamieszkania).

Uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, maturę zdał w 1936. W 1937 ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. Powrót Andersena, nawiązujący do poetyki Skamandra. W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1939 uzyskał absolutorium, a w 1947 obronił pracę magisterską. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych, w tym zniszczenia jego domu rodzinnego, w 1943 postanowił zostać księdzem.

W trakcie wojny w marcu 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę w seminarium kontynuował z przerwami do 1948, kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. W tym też roku uzyskał tytuł magistra filologii polskiej za pracę Godzina myśli. Zaraz po studiach w seminarium przybył do parafii w Żbikowie k. Pruszkowa, gdzie był wikarym przez trzy lata. Zajmował się nauczaniem religii w szkole specjalnej. Od 1959 aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, którym później zadedykował m.in. zbiory: Zeszyt w kratkę oraz Patyki i patyczki. Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.

Wcześniej, bo już pod koniec 1945, powrócił do publikowania wierszy. Jego twórczość trafiła wówczas m.in. na łamy "Tygodnika Powszechnego". Wielką popularność przyniósł mu wydany w 1970 tom Znaki ufności.

Zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie. Pochowany w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków, miejscu pochówku dla zasłużonych w Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, a wbrew ostatniej woli księdza Twardowskiego, który chciał być pochowany na warszawskich Powązkach.

 

 

 

 

 

ŚLADAMI KS. JANA TWARDOWSKIEGO

 

            W dniach 25 - 26. 04. 2013 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce  do Warszawy, której trasa wiodła śladami naszego patrona Ks. Jana Twardowskiego. Wczesnym rankiem, w dobrych humorach wyruszyliśmy sprzed budynku szkoły udając się w drogę. Po przybyciu do stolicy zwiedziliśmy świątynię Opatrzności Bożej, a w niej Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowany został Ks. Twardowski. Na jego grobie złożyliśmy wieniec, zapaliliśmy znicze, a minutą ciszy i modlitwy uczciliśmy pamięć księdza poety. Następnie odwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, podziwiając panoramę miasta z wysokości XXX piętra. Sporą atrakcją i przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki była podróż warszawskim metrem. Natomiast piękna i imponująca budowla Stadionu Narodowego zachwyciła nie tylko zapalonych kibiców, których w szeregach naszych uczniów jest wielu. Tego dnia mogliśmy też zrobić zakupy w centrum handlowym "Arkadia". Po kolacji przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.  
            Drugi dzień naszej wędrówki przywitał nas słoneczną pogodą. Po śniadaniu zwiedziliśmy z przewodnikiem kościół ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie nasz Patron pełnił posługę kapelana. W podwórzu klasztoru mieliśmy możliwość wejść do mieszkania księdza Jana, w którym zachwyciła nas niezwykła prostota, cisza i dwa skromne pokoiki pełne książek i pamiątek. W ogrodzie klasztornym, który jest bardzo małych rozmiarów zobaczyliśmy miejsce, które sam ksiądz Twardowski nazywał "letnim salonem". W tym niezwykłym miejscu przyjmował gości, prowadził z nimi rozmowy, spotykał się z dziećmi. Odwiedzający księdza Jana przynosili mu upominki w postaci biedronek, ptaków, ważek, które pozostają w tym szczególnym miejscu do dziś i zachwycają swoją obecnością. W miejscu , w którym żył i tworzył ksiądz Twardowski, naszym przewodnikiem był wieloletni jego przyjaciel i współlokator, pan Ostrowski. Po niezapomnianych przeżyciach w mieszkaniu naszego patrona obejrzeliśmy zabytki Starego Miasta, a wśród nich Zamek Królewski, Barbakan, katedrę św. Jana, kamieniczki w rynku i Grób Nieznanego Żołnierza. Po obiedzie na naszych uczniów czekała jeszcze jedna niebywała atrakcji, czyli pobyt w Centrum Nauki " Kopernik," gdzie nasi uczniowie i nauczyciele z radością zgłębiali tajniki nauki i wiedzy doskonale bawiąc się przy tym. Był to już ostatni punkt w planie wycieczki, pożegnaliśmy Warszawę i zmęczeni, ale pełni pięknych wspomnień szczęśliwie powróciliśmy w późnych godzinach wieczornych do Borowiny Sitanieckiej, skąd rozpoczęliśmy naszą pierwszą wyprawę śladami naszego Patrona. Serdecznie dziękujemy Dyrektor naszej szkoły Pani Krystynie Ptak za pomoc i życzliwość oraz wsparcie w organizacji tej jakże niesamowitej wycieczki.     

  

DSC 0091DSC 0123DSC 0101

PRZEDMIOTY NALEZĄCE

DO KS. JANA TWARDOWSKIEGO

 

 

POKÓJ KS. J.TWARDOWSKIEGO

DSC 0125

 

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński