Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

NASZ PATRON - KSIĄDZ JAN TWARDOWSKI -

KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU

Order Uśmiechu to medal od dzieci dla dorosłych. Otrzymują go ci, którzy kochają dzieci i są ich przyjaciółmi. Dzieciom potrafią poświęcić swój czas, zaangażowanie i pasje.

A ci, którzy już otrzymali to piękne wyróżnienie nie szczędzą sił na pracę z dziećmi i dla ich dobra.

Patron Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej - ksiądz Jan Twardowski również otrzymał zaszczytny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu w podziękowaniu za to, że kochał dzieci i był wielkim przyjacielem najmłodszych. Tworząc tradycję, i obrzędowość szkoły oraz kultywując pamięć o życiu i twórczości naszego Patrona, każdego roku w czerwcu, uroczyście obchodzone jest Święto Patrona Szkoły. W tym roku obchodziliśmy je 13 czerwca w sposób szczególny, bo z udziałem państwa Marioli i Piotra Burcanów - Kawalerów Orderu Uśmiechu, którzy na zaproszenie dyrektor szkoły pani Krystyny Ptak przyjechali do Borowiny Sitanieckiej z Rabki Zdroju. Uroczystość rozpoczęła się hymnem szkoły odśpiewanym przez wszystkich uczniów w obecności pocztu sztandarowego. Następnie uczniowie, przedstawiciele klas I - VII pod kierunkiem pani Małgorzaty Flis zaprezentowali bogaty program słowno - muzyczny poświęcony księdzu Janowi Twardowskiemu. Były wiersze księdza Jana od biedronki i piosenki oparte na jego tekstach literackich. Zaprezentowano też najbardziej istotne fragmenty jego biografii. Występom uczniów towarzyszyła niezwykła i bardzo wymowna w swej treści dekoracja sceny. Nawiązywała ona do kwitnącej wiosennej łąki pełnej pszczół, ważek i oczywiście biedronek. Scenografię zaprojektowała i wykonała pani Dorota Czarny. Nasi szanowni goście bardzo szybko nawiązali bezpośredni i serdeczny kontakt z uczniami, opowiadając im o historii powstania orderu, zasadach przyznawania go i ludziach, którzy noszą zaszczytny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Państwo Mariola i Piotr są nauczycielami pasjonatami muzyki i wiele lat swojego życia poświęcili nie tylko muzyce, ale przede wszystkim dzieciom i pracy z nimi. Mieliśmy niecodzienną okazję wysłuchać hymnu Kapituły Orderu Uśmiechu w wykonaniu zespołu muzycznego TRIOLA, który założyli i prowadzą Państwo Burcanowie. Okazało się, że nasi goście są też wielkimi znawcami i miłośnikami twórczości księdza Jana Twardowskiego, co bardzo nas zbliżyło. Znają wspaniale jego biografię i dużo opowiedzieli uczniom o twórczości księdza Jana skierowanej właśnie do dzieci. Mili goście obdarowali nas cennymi upominkami, które wzbogacą zbiory szkolnej biblioteki. Przywieźli też prezent szczególnie ważny, czyli pozdrowienia i słowa uznania dla całej społeczności szkolnej od ministra, Rzecznika Praw Dziecka, i Kawalera Orderu Uśmiechu pana Marka Michalaka. Na zakończenie uroczystości uczczono pamięć Patrona minutą ciszy i wiązanką kwiatów złożoną przez gości i panią dyrektor przed tablicą pamiątkową poświęconą pamięci księdza Jana Twardowskiego. Aktu pamięci dokonano w asyście pocztu sztandarowego naszej szkoły.

Święto Patrona szkoły to radosne wydarzenie dla wszystkich, którzy na co dzień przebywają w jej murach. Jednak tegoroczne obchody miały charakter niezwykły za sprawą gości, którzy nas odwiedzili. Spotkanie z Kawalerami Orderu Uśmiechu było dla wszystkich doświadczeniem radosnym i bogatym. Jesteśmy dumni że Patronem naszej szkoły jest ksiądz i poeta Jan Twardowski, którego pamięć w naszym środowisku jest ciągle żywa. Z serca dziękujemy też Państwu Marioli i Piotrowi Burcanom za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły oraz wspaniałe, pełne ciepła, nadziei, radości i humoru spotkanie

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński