Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

WYCIECZKA DO REGIONALNEJ IZBY PAMIĘCI W WYSOKIEM

W dniu 13 listopada 2018 roku uczniowie klas 0 – III, aby lepiej poznać przeszłość regionu w którym mieszkają, odwiedzili Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem. Obiekt powstał dzięki inicjatywie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem w dniu 12 listopada 2005 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Pani Wanda Szpuga - przewodnicząca Koła. Panie postanowiły gromadzić eksponaty związane z dawnym życiem wsi i pracą rolników. Pomysł spotkał się z żywym i ciepłym przyjęciem mieszkańców Wysokiego i całego regionu. Pierwsze eksponaty zaczęły napływać w 2005 roku, a teraz ich liczba wynosi ponad 1000 sztuk. Najstarszym eksponatem w Izbie są żarna sprzed I wojną światowej. Są tu też międlice i metalowe szczotki do obróbki lnu, dzieże, łopaty i kociuby przydatne przy wypieku chleba, tary do prania, maglownice, maślniczki, barlacze, nosiłki i wiele innych rzeczy z dawnego wiejskiego domu. Zasoby Izby nieustannie się powiększają.

Pani Wanda Szpuga, która pełniła rolę przewodnika, oprowadzała nas po obiekcie, objaśniając przeznaczenie poszczególnych przedmiotów, cierpliwie odpowiadając na wiele skomplikowanych pytań. Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie dawnej izby szkolnej. Dzieci
z ciekawością oglądały wszystkie przedmioty tam zgromadzone. Jednakże jeszcze większą radość sprawiła możliwość dotykania i wypróbowania wszystkich dawnych zabawek, w większości drewnianych. Niektórzy z uczestników pozostaliby w tym zakątku jeszcze przez kilka godzin. Niestety czas przeznaczony na wycieczkę upływał nieubłaganie i musieliśmy opuścić Izbę. Na koniec Pani Wanda zaprezentowała nam niedawno powstały przed budynkiem zegar słoneczny. Zapraszała do częstszych odwiedzin, między innymi w Dni Muzealnika. Serdecznie podziękowaliśmy za ciepłe przyjęcie i czas nam poświęcony.

Zespół redakcyjny

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński