Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

Wyjazd do kina na film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów

tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

(Winston Churchill o pilotach walczących w obronie nieba nad Anglią w 1940 r.)

W środę, 26 września 2018 roku uczniowie klas VI -VIII wraz ze swoimi opiekunami wybrali się do CKF „Stylowy” w Zamościu na film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Seans okazał się żywą lekcją historii i zapewnił wszystkim sporą dawkę niezapomnianych wrażeń. Widowiskowe efekty specjalne zwracały uwagę widza, który w fotelu kinowym czuł się tak, jakby sam szybował w podniebnych przestworzach.

Dowiedzieliśmy się, jak wielkimi bohaterami byli nasi piloci broniący brytyjskiego nieba, a jednocześnie jak normalnymi i pełnymi zwykłych ludzkich uczuć. Najlepszym podsumowaniem charakterów postaci mogą być słowa brytyjskiego monarchy, króla Jerzego VI, mówiącego, że „bycie Polakiem, to stan ducha, a nie pochodzenie. Jak tu jeszcze chwilę z nimi pobędę, to sam stanę się Polakiem.”

Prawdziwa historia Dywizjonu 303 inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera oddała wiernie realia tamtych czasów. Na ekranie mogliśmy zobaczyć znakomitych polskich aktorów m.in. Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego, Antoniego Królikowskiego, Jana Wieczorkowskiego.

Dla wszystkich widzów była to wspaniała lekcja historii, a piloci Dywizjonu 303 powinni być dla młodych ludzi wzorem patriotyzmu, oddania oraz odwagi.

;)

O uznaniu dla wielkiego wkładu Polaków w zwycięskiej Bitwie o Anglię świadczy to, że wydarzenie znalazło się w podstawie programowej nauczania historii w szkole podstawowej.

Wartość książki Arkadego Fiedlera podkreślili natomiast autorzy podstawy programowej nauczania języka polskiego, wpisując ją do zestawu szkolnych lektur.

;)

Tekst: Monika Wołos

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński