Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Wykład historyczny „Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe”

13 listopada 2019r. uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowej lekcji historii zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość w Mokrem. Wysłuchaliśmy wykładu historycznego pt. „Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe”, który poprowadziła dr Beata Kozaczyńska.

Autorka wykładu i wystawy zaprezentowała w niecodzienny sposób wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942 – 1943. Prelekcji towarzyszyła przejmująca ekspozycja przedstawiająca „losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny, zrabowanych rodzicom i wywiezionych w nieznane…”.

Pani dr Beata Kozaczyńska z głęboką pasją snuła opowieść widzianą oczami „ocalałych dzieci”, aby jak najtrafniej dotrzeć do serc młodych ludzi. Swoją prelekcją i wystawą daje swojego rodzaju świadectwo tamtych czasów zawarte w słowach i relacjach Dzieci Zamojszczyzny, którym udało się przeżyć. To właśnie dzięki nim dzisiejsza młodzież może uczyć się o przeszłości, może pamiętać i może dbać o to, aby te prawdziwe historie ocalić od zapomnienia.

Tekst

Monika Wołos

 

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński