WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI DO KUDOWY ZDRÓJ - PRAGI I SKALNEGO MIASTA
21 marca – pierwszego dnia wiosny – uczniowie klas 0 – IV pod opieką wychowawczyń wyruszyli na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem była wizyta w Teatrze Baniek Mydlanych, gdzie odbywał się spektakl „Dziwactwa Mistrza Bulbulasa”. W bajecznej historii sprytnie przemycono elementy edukacyjne – historię mydła czy znaczenie higieny w życiu człowieka. Po wyjściu z sali widowiskowej dzieci spożyły smaczny posiłek i udały się na spacer po Starym Mieście. Poznały najważniejsze obiekty Starówki. Największą fascynację wzbudził „kamień nieszczęścia” oraz Lubelski Koziołek znajdujący się na deptaku. Symbol Lublina został wykonany z brązu. Lublinianie mówią, że pogłaskanie zwierzaka po rogu przynosi szczęście.
Po zakupie pamiątek wszyscy przeszli do galerii handlowej, by tam odbyć „podróż” schodami ruchomymi. Następnym etapem był przejazd do Świdnika w celu zwiedzenia lotniska. Dzieci miały szczęście i udało im się obejrzeć start samolotu. To był ostatni punkt udanej wycieczki, po którym nastąpił powrót do Borowiny Sitanieckiej.
Zespół redakcyjny
W dniu 08 listopada 2017 roku uczniowie z klas IV - VI Szkoły PodstawowejKs. Jana Twardowskiego z Borowiny Sitanieckiej mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny będący adaptacją znanej i lubianej lektury „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego
w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Adaptację powieści E. Niziurskiego i dramaturgię do spektaklu opracował Piotr Rowicki. Przedstawienie jest uwspółcześnioną wersją wydarzeń opisanych w powieści. Spektakl w dużym stopniu przybliża różne szkolne perypetie, kiedy uczniowie poszukują „metod na swoich nauczycieli”. Przy całej zabawie, jaką mają z realizowaniem sposobu okazują nauczycielom należyty szacunek, nigdy nie przekraczają zasad dobrego wychowania, grzeczności. Jednocześnie doskonale, solidnie i mimowolnie poszerzają swoją wiedzę. Widownia zachwycona była grą aktorów, pełnymi humoru scenami, oprawą muzyczną oraz nowoczesnym i interesującym sposobem przedstawienia tematu.
Sztuka bardzo podobała się wszystkim ze względu na aktualne i ciągle żywe treści. Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w teatrze.
Tekst: M. Mazurkiewicz
3 października uczniowie klas 0 – III odwiedzili w Lublinie największą w Polsce wystawę budowli z klocków Lego. Na 2000m2 powstały niezwykłe budowle złożone z kilku milionów klocków. Były to m. in.: Erebor – znany miłośnikom filmu „Władca Pierścieni”, pojazdy kosmiczne Star Wars, ale także dworek w Soplicowie.
Największą konstrukcją był składający się z miliona klocków model Boeinga 747 o długości prawie 11 metrów. Podziw wzbudziła również aleja gwiazd sportu: Robert Lewandowski, Marcin Gortart i inni w skali 1:1.
Po zwiedzeniu wystawy dzieci udały się do drugiej sali, gdzie mogły tworzyć własne budowle
z klocków. Ostatnim punktem wycieczki był obiad, po którym uczestnicy autokarem wrócili do szkoły.
Tekst i zdjęcia: Anna Piasecka