50 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO
50 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO w Borowinie SITANIECKIEJ
(17 WRZEŚNIA 2009R.)
Będzie dostatek mądrych uczniów, dobrych ocen i wspaniałych nauczycieli.
Uczniowie, nauczyciele, rodzice, gminny samorząd oraz wielu przyjaciół Szkoły i zaproszeni goście obchodzili to wyjątkowe święto 17 września br. Uroczystości rozpoczęły się w kościele MB Częstochowskiej w Czołkach. Kościół był zapełniony po brzegi. Przybyłych powitał Ks. Proboszcz Wiesław Wróbel. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wacław Depo poświęcił sztandar szkoły. Sztandar ufundowali rodzice i Zarząd Banku Spółdzielczego w Zamościu, a drzewiec Alicja i Dariusz Pogorzelscy.
Potem wszyscy wspólnie modlili się podczas Mszy Świętej. Uroczystość była ogromnym przeżyciem szczególnie dla jej najmłodszych uczestników i niezapomnianym spotkaniem z Ordynariuszem Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który w kazaniu opowiadał o ich patronie, o wytrwałości i o tym, że każdej miłości, nawet tej od Boga towarzyszą i radość i łzy. Uczniowie Szkoły przygotowani przez ich nauczyciela Stanisława Momota wraz z zespołem „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec zapewnili oprawę muzyczną. W darach do ołtarza zanieśli „chleb i wino” oraz zbiór wierszy Ks. Jana Twardowskiego.
Po Mszy Świętej Jerzy Bondyra Przewodniczący Rady Gminy Zamość odczytał i przekazał Krystynie Ptak Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej imienia Ks. Jana Twardowskiego, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców pani Dyrektor i uczniom. Aktu dopełniło uroczyste ślubowanie.
Wiele ciepłych słów uczniom i zebranym przekazał współgospodarz uroczystości Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość Kazimierz Skiba.
Gratulacje i życzenia społeczności szkolnej składali także: parlamentarzyści, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Zamojski, Wojewódzka Usługowa Spółdzielnia Inwalidów w Zamościu i grono sympatyków szkoły.
Dla wszystkich z częścią artystyczną wystąpiła młodzież szkolna.
Dalsza część uroczystości odbywała się w gmachu Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej. Tam nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi – ufundowanej przez grono pedagogiczne. Jej poświęcenia dokonał Ks. Biskup Wacław Depo. Uczniom postać patrona będzie przybliżał również obraz Księdza Twardowskiego – autorstwa malarza z Wysokiego Roberta Gomułki, a ufundowany przez Samorząd Gminy Zamość. Obraz powieszono tuż nad pamiątkową tablicą.
Niecodzienny, bardzo wymowny i szczery gest miał miejsce przy wejściu do szkoły. Tu sołtysi Borowiny Sitanieckiej – Teofila Duda, Łapiguza – Dariusz Rabiega i radny Grzegorz Gontarz przynieśli garniec zboża, a Dyrektor Krystyna Ptak rozsypała go obficie na progi szkoły — „by panował w niej dostatek mądrych uczniów, dobrych ocen i wspaniałych nauczycieli”.
A potem były pamiątkowe wpisy do szkolnej kroniki i rozmowy przy słodkim poczęstunku.
Historia szkoły – tekst wygłoszony przez panią Krystynę Ptak dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej w dniu Jubileuszu:
Dostojni goście!
50 lat to krótka chwila w dziejach, w życiu człowieka to uczestnictwo w wydarzeniach ważnych w historii pokoleń naszej szkoły.
Jesteśmy razem, bo mimo przemijania jest coś, co łączy zebrane tutaj pokolenia. Łączą nas przeżyte w tej szkole lata i wartości przekazane w procesie wychowawczym. Młodzieńcze ideały i wspomnienia.
Dzieje naszej szkoły piszą przede wszystkim dyrektorzy naszej szkoły – moi poprzednicy, nauczyciele, uczniowie i absolwenci, zarówno Ci z roku 1959 uczący się w trudnych warunkach odbudowy kraju, jak Ci z roku 2009 – przedstawiciele pokolenia Jana Pawła II.
To wy Drodzy dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci jesteście historią naszej szkoły. Wasze sukcesy i osiągnięcia życiowe, stanowią o renomie szkoły i jej pozycji w środowisku lokalnym.
Szkoła w Borowinie Sitanieckiej została utworzona w 1959 r. i mieściła się początkowo w prywatnym budynku w miejscowości Kol. Sitaniec.
W latach 1959–1961 szkołą kierowała Pani Danuta Semczuk. Była to placówka jednoklasowa.
W 1961 r. podniesiono stopień organizacyjny szkoły do sześciu klas i przeniesiono ją do byłego budynku dworskiego.
W 1962 r. utworzono w szkole 7 klas, a w roku 1966 było już 8 klas. Kierownikiem szkoły w latach 1961–1974 był śp. Czesław Żołnierczuk.
Budowę naszego obiektu szkolnego tzw. „1000 –atki” rozpoczęto w 1963 r. Nowa szkoła zaczęła funkcjonować od 1964 r. Budynek powstał głównie dzięki pracy społecznej mieszkańców Borowiny Sitanieckiej i okolicznych wsi. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych szkołą kierowała Pani Marianna Żołnierczuk.
W latach 1985–1990 dyrektorem szkoły był Pan Janusz Wilk.
Kolejnym dyrektorem w latach 1990–2004 został Pan Ryszard Mazurkiewicz. W latach 90-tych rozpoczęto rozbudowę, dobudowując nowe skrzydło budynku i dostosowując je do nowych potrzeb.
O klimacie szkoły, jej specyfice decydują ludzie. Z pełnym szacunkiem wspominam moich poprzedników. Dzięki ich wysiłkom i determinacji powstała nowoczesna baza dydaktyczna. Rozbudowa i modernizacji placówki umożliwia także naukę uczniom i niepełnosprawnym.
Osiągnięcia szkoły nie byłyby także możliwe bez zaangażowania nauczycieli, ich kreatywności, empatii i zrozumienia potrzeb młodego pokolenia.
Nasza szkoła przygotowuje uczniów do sprostania wyznaniom współczesnego świata. Kształtuje system wartości etycznych, moralnych i patriotycznych.
Szkoła stara się przekonać każdego, że kluczem do osobistego sukcesu i realizacji marzeń jest nauka i umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Nasi uczniowie brali i biorą udział w Olimpiadach, konkursach, turniejach i zawodach sportowych. Odnosząc przy tym wiele sukcesów.
Dzięki sprzyjającym warunkom stworzonym szkole poprzez współpracę z Samorządem Gminy Zamość możemy efektywnie pracować i zdobywać tytuły i certyfikaty, takie jak „Szkoła z Klasą”, Szkoła bez przemocy” i „Przyjaciele natury”.
Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że wszyscy możemy być wiernymi ambasadorami i przyjaciółmi naszej szkoły i Gminy Zamość