Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki
w 2001 roku.

 

Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź, między dzieckiem a rodzicem, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami. Czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto czytać systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut, idealnym czasem jest poświęcenie lekturze ok. 30 minut. Nasz mózg się nam odwdzięczy.

Szkolne obchody w naszej szkole zaangażowały całą społeczność uczniowską. Po wstępie naszej Przewodniczącej Igi, która opowiedziała nam czym jest Dzień Głośnego czytania, przeszliśmy do odczytania jednego z najbardziej znanych tekstów - "Inwokacji" Adama Mickiewicza. Każda klasa aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu.

 

Takim sposobem pobiliśmy nasz szkolny rekord w głośnym czytaniu.

Dodatkowo klasa IV w tym dniu udała się do oddziału przedszkolnego, gdzie czytała młodszym koleżankom i kolegom "Bajki europejskie". 
Było to bardzo miłe i motywujące doświadczenie.