Spis treści
Szkoła bez przemocy
Nasza szkoła od siedmiu lat należy do ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy.” Posiadamy już sześć gwiazdek i certyfikat za przynależność do programu. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.
W ramach poszczególnych edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy" nasza szkoła podejmowała poniższe działania:
Corocznie w szkole organizowany jest „Tydzień Profilaktyki”, w ramach którego odbywają się w szkole spotkania z udziałem:
- funkcjonariuszy Miejskiej Komendy Policji w Zamościu oraz WORD w Zamościu na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły i ze szkoły,
- przedstawiciela Straży Miejskiej w Zamościu, który przeprowadził prelekcję na temat wagarów i ich konsekwencji,
-
przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, który przygotował pogadankę o profilaktyce przeciwpożarowej,
-
panią dietetyk z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu na temat zdrowego odżywiania,
-
leśniczego z Leśnictwa w Łaziskach na temat bezpiecznego zachowania w lesie.
-
Pracownika WORD w Zamościu na temat bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły;
-
Warsztaty i pogadanki z udziałem specjalistów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr. W Zamościu;
-
Pielęgniarkę p. Beatę Pachla, która czuwa nad prawidłowym rozwojem naszych uczniów;
-
Spotkania z dietetykiem;
-
Spotkania dla rodziców z udziałem zaproszonych przedstawicieli instytucji wspomagających szkołę w procesie wychowania;
W ramach podejmowanych działań prowadzono pogadanki na temat bezpieczeństwa, asertywności jak również o szkodliwości narkotyków i dopalaczy oraz na temat zdrowego odżywiania prowadzone przez pielęgniarkę szkolną.
Dodatkowo w ramach profilaktyki w naszej szkole przeprowadzana jest również próbna ewakuacja pod nadzorem przedstawiciela straży pożarnej oraz seria szkoleń wśród uczniów
i nauczycieli na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.
W naszej szkole były organizowane zajęcia plastyczne dla uczniów klas 0- III prowadzone przez członków wolontariatu studenckiego KLANZA w Lublinie.
Systematycznie organizowane są warsztaty dla uczniów prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej: